Czy półpłynne posiłki są niezbędne dla dzieci i seniorów?

Zdrowe odżywianie seniora lub osoby starszej może być bardzo trudnym zadaniem. Maluchy bywają bardzo wybredne, a starsze osoby niejednokrotnie nie chcą jeść, ze względu na spowalniający metabolizm i brak apetytu.

Dbając o ich zdrowie dokładamy więc wszelkich starań, by jadły jak najbardziej urozmaicone posiłki. W tym celu często decydujemy się na podawanie ich w postaci półpłynnej.

Czy zawsze jest to dobre rozwiązanie? Starsza osoba z pewnością znacznie lepiej poradzi sobie z trawieniem posiłku w takiej formie. W przypadku, gdy senior posiada spore braki w uzębieniu lub ma problemy z dziąsłami, z pewnością doceni miękki posiłek.

Podobnie do przecieranych koktajli sprawdzą się tutaj miksowane zupy, a także warzywa czy owoce ścierane na tarce. Należy jednak pamiętać, że jeśli nadmiernie przyzwyczaimy seniora do jedzenia w takiej formie, z czasem powrót do stałych posiłków może okazać się niemożliwy.

Nieco inaczej wygląda w tym zakresie kwestia odżywiania maluchów. W pierwszych latach życia z powodzeniem można serwować dzieciom przecierane zupki czy przekąski ścierane na tarce.

Warto jednak stopniowo przyzwyczajać swoją pociechę do stałych posiłków, które z czasem będzie musiała nauczyć się spożywać.

Next Post

Jak ubierać dziecko stosownie do pogody?

pon Sie 8 , 2016
Nie ulega wątpliwości, że dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia bardzo ważne jest wybieranie takich ubrań, które będą stosowne do pogody. Każdy z nas wie, że kiedy na dworze