Fabuła po japońsku – gry jRPG

Swoisty wkład w rozwój gier fabularnych mają Japończycy. Choć stworzyli oni kilka cenionych tytułów, które można określić mianem klasycznych RPG-ów, to nie omieszkali również wykreować podgatunku, który ciężko pomylić z czymkolwiek innym. Mowa o grach z grupy jRPG (ang. Japanese Role Playing Games). Oprócz japońskiego rodowodu wyróżniają je specyficzne elementy fabuły oraz forma.

Najważniejsza w jRPG-ach jest historia, najczęściej mająca liniowy charakter. Oznacza to, że gracz kieruje się do rozwiązania opowieści z góry ustalonego przez autorów, a wszelkie wątki poboczne i alternatywne zakończenia występują rzadko lub nie ma ich wcale. To uproszczenie sprawiło, że zdaniem wielu osób japońskie RPG-i są dedykowane w pierwszej kolejności młodszym odbiorcom. Charakterystyczną cechą tych tytułów jest graficzna forma przedstawienia postaci oraz świata. Nawiązuje on wyraźnie do typowo japońskich filmów animowanych, w tym mangi.

Zmniejsza to realizm bohaterów i sprawia, że momentami trudno traktować to, co się dzieje na ekranie do końca serio. Dlatego właśnie jRPG to gatunek zdobywający popularność wśród stosunkowo nielicznej grupy osób, choć znaleziono ciekawy sposób, aby to zmienić. Japońscy programiści postanowili dać graczom do ręki narzędzia, za pomocą których mogą stworzyć własną grę w stylu jRPG. Jak to możliwe? Wszystko odbywa się za pomocą programu RPG Maker, którego pierwsza odsłona ukazała się w połowie lat 90. Później aplikacja była udoskonalana, a jej możliwości rosły.

Edytor pozwala każdemu na stworzenie autorskiej, pełnowartościowej gry z grafiką, ścieżką dźwiękową i dialogami. Zasoby potrzebne do kreowania światów i bohaterów są dostępne w internecie, a wokół serii programów powstała międzynarodowa społeczność.

Next Post

Walory gier fabularnych

sob. maj 12 , 2018
Rozbudowa fabuły miała swoją konsekwencję w postaci rosnących wymagań graczy. Nie chcieli oni już tylko prostych gierek obliczonych na dostarczanie krótkotrwałej rozrywki, ale marzyły im