Wychowanie dziecka nie jest łatwym zadaniem. W dzisiejszym świecie mogłoby wydawać się to ułatwione, dzięki dostępowi do nowoczesnych technologii, które zajmują maluchom czas. Jak się jednak okazuje nie jest to takie dobre i wprowadza dodatkowe obowiązki do kalendarza rodziców. Na potrzeby przeanalizowania tematu zajmiemy się dziś grami komputerowymi. Większość osób bezapelacyjnie stwierdzi w pierwszej myśli, że wpływają one negatywnie na dziecko. Psują wzrok, wzmagają agresywne zachowanie, sprawiają, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu to nuda.
To wszystko jest prawdą o tyle o ile nie poświęcamy odpowiedniej ilości uwagi. Bowiem jako rodzice, mamy prawo i nawet obowiązek dyktować warunki i ustalenia dot. Spędzania czasu przed komputerem, czy konsolą. Jak się okazuje, dzisiejsza branża komputerowa zaczyna zachęcać rodziców, by ci zgodzili się na taki rodzaj spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży. Dlaczego? Bo uważają, że gry mogą mieć pozytywny wpływ na ich rozwój. W jaki sposób? Na to pytanie odpowiemy za pomocą kilku zalet i ich argumentacji:
- Gry komputerowe to nie tylko bijatyki i strzelanki.
Dzisiejszy rynek oferuje bardzo szeroki wachlarz gier edukacyjnych, które mają na celu zrealizować dany program rozwojowy. Jak się okazuje jest wiele tematów, którymi się zajmują. Mogą to być języki obce, język polski, matematyka i biologia. Programiści gier we współpracy z nauczycielami i psychologami tworzą coraz to ciekawsze formy nauki poprzez zabawę. Takie gry pomagają rozwijać kreatywność, mowę, poprawić zdolności społeczne;
- Do segmentu gier komputerowych postanowiliśmy dodać także aplikacje na smartfony. Jest to bardzo pokrewna forma rozrywki z której korzysta bardzo dużo dzieci.
Jak się okazuje, świetnie wpływa na ich rozwój. Dzisiejszy rynek aplikacji jest ogromny. Można dzieciom zaoferować przejście konkretnych kursów językowych lub rozwiązać zagadki matematyczne. Pojawiają się także rebusy, krzyżówki oraz różne gry pamięciowe. Dzięki możliwości łączenia się za pomocą internetu, dziecko buduje swoje znajomości. W grupie uczniów lepiej jest się uczyć, ponieważ kojarzy się to jeszcze mocniej z zabawą i rozrywką;
- Gry komputerowe wprowadzają coraz to nowsze odpowiedniki gier planszowych.
Jak wiadomo jest ich naprawdę wiele, a niektóre są tak ciekawe, że nawet dorośli uwielbiają w nie grać. Świetnym przykładem jest chociażby popularne monopoly, które wywiera na dziecku konieczność zbudowania danej strategii i wymyślenia ścieżki gry. Co ciekawe, wykonywanie tego typu aktywności może być świetnym ćwiczeniem rozwijającym myślenie twórcze, przestrzegania reguł oraz godzenia się z porażką i cieszenia z sukcesów.
Podsumowując, gdy komputerowe nie zawsze muszą być szkodliwe i brutalne. Istnieje wiele ciekawych gier, skierowanych do poszczególnych grup wiekowych. Istotne jest jednak to, by mieć kontrolę nad dziećmi i nie zostawiać ich z grami na długie godziny ,,sam na sam’’.
Najlepiej jest uczestniczyć w takich aktywnościach i bawić się razem z dzieckiem. Należy także pamiętać, że gry komputerowe psują wzrok i dzieci są bardziej wykończone. Dlatego godzina przed komputerem dziennie powinna być maksymalnym czasem, na jaki się godzą rodzice.