Historia toksyny botulinowej

wzoryzachowan.recycling.edu.pl

Toksyna botulinowa przez długi czas uważana była za szkodliwą substancję. Jej toksyczność jest bowiem bardzo wysoka. Zbyt duża dawka może spowodować nawet śmierć. Dość szybko jednak zaobserwowano, że odpowiednie dawki tej toksyny mogą wywrzeć korzystne oddziaływanie zdrowotne. Po raz pierwsze botox znalazł zastosowanie w okulistyce w latach 80. ubiegłego wieku. Wówczas leczono nim przeróżne zaburzenia skurczy mięśni.

Jednakże dopiero kilkanaście lat temu botox został zatwierdzony przez FDA także i do innych celów. Obecnie botox znany jest głównie z wygładzania zmarszczek, jednak jego zastosowanie jest znacznie szersze. Toksyna botulinowa stosowana jest w przypadku skurczów mięśni gałki ocznej, trudnościami z koordynacją oka. Botox jest jednak szczególnie popularny w kosmetyce. Za jego pomocą można usunąć zmarszczki mimiczne, a także ograniczyć nadpotliwość. Zastosowanie botoxu jest przedmiotem zainteresowania także innych specjalistów. Obecnie trwają badania nad wpływem toksyny botulinowej w leczeniu różnych schorzeń.

Next Post

O co zadbać, gdy wybieramy suplementy diety?

czw Lis 16 , 2017
Suplementy diety są obecnie powszechnie. Korzysta z nich coraz więcej osób, ale wciąż wiele z nich nie do końca wie, jak to robić, ani na co zwrócić uwagę, gdy suplementy te wybieramy. Czytając poniższy tekst przekonacie