Hummer, czyli militarne ciągoty

Historia amerykańskiej motoryzacji całkiem często przeplata się z losami wojska. Związki pomiędzy kultowymi markami rodem z USA a armią tego kraju są bardzo silne i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić.

Po terenowych Jeepach kolejnym doskonałym przykładem jest Hummer, pierwotnie określany przez oficerów amerykańskich jako Humvee. W 1979 roku firma AM General wygrywa przetarg rozpisany przez US Army, którego przedmiotem było dostarczenie samochodu wielozadaniowego.

Inżynierowie przystąpili do wytężonej pracy. W roku 1980 światło dzienne ujrzał pierwszy prototyp, a rok później AM General podpisała z armią kontrakt wart 1,2 miliarda dolarów.

Zakładał on, że w ciągu pięciu lat do amerykańskich jednostek ma trafić łącznie 55 tysięcy egzemplarzy potężnego pojazdu. Odniósł on wielki sukces i do dziś, po licznych usprawnieniach, stanowi jeden z ważnych elementów wyposażenia armii Stanów Zjednoczonych.

Od 1992 roku można też nabyć cywilne wersje Hummerów, nawiązujące wyglądem i cechami do wojskowego pierwowzoru.

Next Post

Wyjazd do sanatorium

sob Sty 19 , 2019
Zdarza się, że lekarz, ze względów zdrowotnych, zaleca pacjentowi wyjazd do sanatorium. Bywają również osoby, które chcą się wybrać do uzdrowiska z własnej woli, ponieważ