Opieka nad starszą osobą stanowi bardzo specyficzne wyzwanie. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę z faktu, że senior stopniowo traci możliwość samodzielnego dbania o zaspokajanie swoich potrzeb. Z drugiej jednak strony w naszej świadomości wciąż funkcjonują jako osoby dorosłe, więc mamy wobec nich podobne oczekiwania. Może dotyczyć to między innymi porcji jedzenia, jakie powinny spożywać, by zachować dobre zdrowie.
Na pierwszy rzut oka wydaje nam się często, ze starsza osoba powinna jeść mniej więcej tyle, co my. Takie wrażenie może dodatkowo potęgować się, jeśli we wcześniejszych latach nasz bliski słynął z pokaźnego apetytu. Nie należy jednak zapominać, że z wiekiem metabolizm stopniowo zwalnia. To oznacza, że spożywany posiłek wystarcza nam na dłużej, więc porcje nie muszą być już aż tak duże.
Jak łatwo się domyślić, spowolnienie pracy układu trawiennego może powodować również zmniejszenie apetytu. Dbając o zdrowie seniora powinniśmy wykazywać podejście dość podobne do tego, którym zwykle darzymy małe dziecko – starać się, żeby posiłki były apetyczne i zróżnicowane, ale nie wmuszać ich na siłę. Przymus może tylko dodatkowo zniechęcać do jedzenia. Pamiętajmy, że dla osoby dorosłej, która z powodu wieku nie może już odżywiać się samodzielnie, zmuszanie do pochłaniania niechcianych porcji pożywienia może być nie tylko niekomfortowe, ale też poniżające.