Jakie przyprawy stosować w zdrowej diecie?

Przyrządzając posiłki zwykle staramy się przede wszystkim, żeby były smaczne. Zwracamy na to szczególną uwagę, gdy gotujemy dla osób wybrednych. Dokładamy wszelkich starań, żeby posiłek był apetyczny, a jego zawartość schodzi na dalszy plan. Jeśli jednak mamy pod opieką dziecko lub starszą osobę, o które staramy się dbać, smak i zdrowie powinny być dla nas niemal równoważne. Może pomóc nam w tym stosowanie odpowiedniej gamy przypraw. Szykując posiłek dla dziecka, szczególnie bardzo małego, powinniśmy pamiętać, że jego nawyki smakowe nie są jeszcze wyrobione.

To, co nam wydaje się jałowe, dla dziecka wcale nie musi być niesmaczne. Rodzice, chcąc zmotywować malucha do jedzenia, często sami popełniają błąd, który polega na dosalaniu lub nadmiernym słodzeniu potraw. Dziecko, które przyzwyczai się do intensywnych smaków później z pewnością nie będzie chciało sięgać po takie przekąski, które nie spełnią jego oczekiwań – na przykład warzywa. W diecie starszej osoby sól także nie powinna odgrywać zbyt ważnej roli. Oczywiście, w tym przypadku często jest to znacznie trudniejsze do wprowadzenia, gdyż seniorzy posiadają już wyrobione nawyki żywieniowe. Pamiętajmy jednak, że nadmiar soli powoduje zatrzymywanie wody w organizmie i może powodować powstawanie obrzęków.

Żeby posiłki nie wydawały się jałowe, dobrze jest przyprawiać je za pomocą ulubionych ziół.

Next Post

Jak myć starszą osobę?

pt Cze 17 , 2016
Opieka nad starszą osobą stanowi ogromne wyzwanie, z którym nie wszyscy jesteśmy w stanie sobie poradzić. Wpływa na to nie tylko fakt, że troska o seniora często wymaga od nas sporych