Krótka historia Formuły 1

Mistrzostwa Świata Formuły 1 sięgają 1950 roku, w którym odbyły się pierwsze wyścigi. Pierwszym Mistrzem Świata Formuły 1 był Giuseppe Farina z zespołu Alfa Romeo. W latach 1950-1958 królowały samochody pod markami Alfa Romeo, Ferrari, Mercedes i Maserati. Kolejnym ważnym okresem dla wyścigów były lata 1959-1980.

Pierwszą poważniejszą zmianą technologiczną okazało się umieszczenie silnika za siedzeniem kierowcy. To rozwiązanie okazało się sukcesem dla zespołu Cooper i od 1961 zostało wdrożone we wszystkich regularnie startujących zespołach. Kolejnym przełom przyniosły lata 80-te, w których zapoczątkowano wykorzystywanie silników z turbodoładowaniem. Silniki te mogły osiągać moc ponad 1000 koni mechanicznych, co sprawiało, że były najszybszymi samochodami, jakie kiedykolwiek wzięły udział w wyścigach.

Lata 80-te przyniosły także wiele innych usprawnień m.in. aktywne zawieszenie, automatyczną skrzynię biegów, czy system kontroli trakcji. Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat Mistrzostwa Świata Formuły 1 przechodziły wiele zmian.

Zarówno w kwestiach organizacyjnych samej imprezy, jak również w kwestii wymagań związanych m.in. z przystosowaniem samochodów do wyścigów. Zmiany te były konieczne ze względu na ewolucje technologiczne i cywilizacyjne, jakie dokonały się od 1950 roku.

Next Post

Timor Wschodni

nie Sty 6 , 2019
Timor Wschodni, a właściwie Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego, to państwo leżące na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim na północ od Australii. Ten egzotyczny kraj od zachodu