Przygodowe gry akcji

Eksploracja świata przedstawionego jest dla wielu graczy jedną z największych frajd. Takie możliwości daje wiele tytułów i należą do nich przygodowe gry akcji. Zyskały one sporą popularność, ponieważ pozwalają łączyć ze sobą kilka elementów typowych dla różnych gatunków.

Oprócz klasycznych wątków gier przygodowych mamy tutaj wszelkie motywy związane z akcją – w tym wątki kryminalne, wojenne czy związane z walką. W praktyce takie przygodówki zwykle łączą się z elementami shooterów, gier logicznych i oczywiście zręcznościówek. To, co je wyróżnia to rozbudowana fabuła.

Scenariusz zakłada pojawienie się sporej ilości zróżnicowanych postaci, a interakcje z nimi nie sprowadzają się wyłącznie do eliminacji przeciwników. Nie brakuje dialogów, negocjacji czy transakcji, które pomogą nam osiągnąć kolejne etapy w grze. Bohater przygodowej gry akcji zwykle ma ze sobą ekwipunek – inny aniżeli tylko broń palną lub białą.

Sprzęt ten ma konkretne znaczenie, ponieważ wpływa na rozgrywkę i ułatwia ją. Zapałki mogą przydać się do rozpalenia ogniska, pieniądze pozwolą kupić prowiant lub jakiś niezbędny przedmiot. Całość jest tak skonstruowana, aby posługując się daną rzeczą można było realizować punkty przewidziane w scenariuszu.

Za prototyp i klasyka tego typu gier uchodzi „Adventure” wydana na platformę Atari 2600. Charakterystyczny i bardzo lubiany podgatunek przygodowych gier akcji stanowi survival horror. Gry tego typu są zazwyczaj pełne przemocy i krwi, przenoszą na grunt gier elementy horrorów kinowych.

Zagadki logiczne i poznawanie wykreowanego świata łączą się z motywami grozy. Przykłady to „Alone in the Dark”, „Resident Evil” czy „Silent Hill”.

Next Post

Fabuła po japońsku – gry jRPG

czw Maj 10 , 2018
Swoisty wkład w rozwój gier fabularnych mają Japończycy. Choć stworzyli oni kilka cenionych tytułów, które można określić mianem klasycznych RPG-ów, to nie omieszkali również