Ubiór seniora – w trosce o jego zdrowie

Kiedy pod naszą opiekę trafia rodzic czy dziadek w podeszłym wieku, zwykle dość trudno przedstawić nam się na myślenie o nim jako o osobie, która wymaga specjalnego zainteresowania. Przez całe życie przyzwyczajamy , że mamy do czynienia z dorosłą i samodzielną osobą. To sprawia, że bardzo często zapominamy, iż dla zachowania dobrego zdrowia senior, podobnie jak małe dziecko, może potrzebować specjalnego ubioru.

Wraz z upływem lat ludzki organizm zaczyna stopniowo zwalniać. Oznacza to między innymi spowolniony metabolizm i obniżenie się apetytu. Słabiej działa także układ krążenia, a to sprawia, że znacznie mocniej odczuwamy chłód.

Skóra staje się słabsza i bardziej wrażliwa, a organizm mniej odporny, co powoduje, że jesteśmy znacznie bardziej podatni na różnego rodzaju przeziębienia i infekcje. Właśnie ze względu na to senior powinien ubierać się nieco cieplej niż osoba w średnim wieku. Pamiętaj jednak, że uzależnione jest to od indywidualnych odczuć i większość starszych osób, trwających w dobrym zdrowiu psychicznym, samo wskaże swojemu opiekunowi, że odczuwa nieprzyjemny chłód. Czasami potrzebna jest całodobowa opieka nad osobami starszymi.

Wybierając ubrania dla swojego podopiecznego zadbaj także o to, by były wygodne i dobrej jakości. Dla wrażliwej skóry bardzo istotne będzie stosowanie miękkich, oddychających tkanin. Jeśli starsza osoba ma skłonności do alergii skórnych, postaraj się także, by jej ubrania były prane w odpowiednich środkach.

Next Post

Jakie cechy powinien mieć każdy opiekun?

czw. sie 18 , 2016
Na przestrzeni całego życia bardzo często zdarza się, że pod naszą opiekę powierzone zostają inne osoby. Każdy, kto zdecyduje się na dziecko, musi liczyć się z tego rodzaju odpowiedzialnością.