Walory gier fabularnych

www.skoraproblemowa.pl

Rozbudowa fabuły miała swoją konsekwencję w postaci rosnących wymagań graczy. Nie chcieli oni już tylko prostych gierek obliczonych na dostarczanie krótkotrwałej rozrywki, ale marzyły im się historie bardziej rozbudowane – w których świat przedstawiony miałby w sobie więcej dynamizmu oraz treści. Tak właśnie zrodził się gatunek RPG (ang.

role-playing games), w którym gracz kontroluje poczynania pojedynczego bohatera lub drużyny. Postacie są osadzone w bogatym świecie, w którym może dochodzić do licznych interakcji, a pomiędzy bohaterami i sytuacjami powstaje szereg relacji. Cechą takich tytułów jest to, że w zależności od podjętej decyzji akcja może potoczyć się inaczej.

Jedna z kluczowych innowacji, która pojawiła się w grach RPG to tryb rozwoju postaci. Zdaniem wielu to najważniejszy motor, który pcha do przodu akcję. Pokonując poziomy, eliminując przeciwników i poszerzając wiedzę postać rozwija swoje umiejętności.

Zyskuje na sile i doświadczeniu, może operować nowym orężem z większą niż dotąd wprawą. Jeśli scenariusz to przewiduje, dają o sobie znać ukryte do tej pory magiczne moce. Udział magii, czarów i motywów typowych dla opowieści fantasy jest cechą wielu gier RPG.

Zazwyczaj spotyka się konwencje science-fiction, steampunk czy właśnie fantasy. Musimy odwołać się do źródeł i wspomnieć o tym, że gry fabularne w wersji komputerowej i konsolowej nie wzięły się ot tak, z powietrza. Inspirację dla ich autorów stanowiły tradycyjne karciane gry RPG, które zresztą nadal mają oddanych fanów.

Przekładając ten kreowany w wyobraźni świat na język programowania i grafiki wprowadzono rozgrywkę na wyższy poziom.

Next Post

Powitać przygodę

niedz. maj 20 , 2018
Teraz napiszmy nieco o tradycyjnych grach przygodowych, które w historii całego rynku wirtualnej rozrywki odegrały bardzo dużą rolę. Warto zacząć od tego, że w chwili obecnej