Węglowodany dodają energii

www.auraled.pl

Węglowodany to inaczej cukry. A cukry na pierwszy rzut oka kojarzą się z czymś niezdrowym. Dlatego też wiele osób unika ich jak ognia. Rzeczywistość okazuje się jednak inna. Węglowodany są bowiem zdrowe, dodają energii i są konieczne dla zdrowego funkcjonowania organizmu – trzeba tylko wiedzieć, które wybrać.

Węglowodany dzielą się na proste i złożone. Choć w diecie najczęściej królują proste, to tak naprawdę pożądane są złożone. Węglowodany proste zawarte np. w słodyczach zaraz po zjedzeniu dodają energii, bo powodują szybkie podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Niestety – tak samo szybko obniżają go.

Sięganie po cukry proste wiąże się z późniejszą nadwagą, cukrzycą, nadciśnieniem. Węglowodany złożone uwalniają cukier stopniowo, tym samym utrzymując go na stałym poziomie. Znajdziemy je np. w produktach zbożowych. Nie wolno całkowicie rezygnować z węglowodanów, ponieważ są najważniejszym źródłem energii dla organizmu.

Rezygnując ze słodyczy i tak nie wyeliminujemy całkowicie cukrów prostych, ponieważ są praktycznie wszędzie, szczególnie w owocach i warzywach. Dlatego zamiast sięgać po batonika, lepiej zjeść jabłko.

Next Post

Bezpieczeństwo przewożonych dzieci

wt Lut 5 , 2019
Z pewnością, na polskich drogach nie jest bezpiecznie. Praktycznie co chwilę media informują nas o poważnych wypadkach, podczas których giną ludzie. Jeśli mamy tego świadomość,