Opieka nad dzieckiem i seniorem – jak często kontaktować się z lekarzem?

urlop.pomorze.pl

Najczęściej zakładamy, że dla zdrowego człowieka kontakt z lekarzem pozostaje całkowicie zbędny. Wielu dorosłych latami nie odwiedza specjalisty, ignorując niektóre dolegliwości, a te niezbyt uciążliwe zwalczając we własnym zakresie.

Jeśli jednak opiekujesz się nad maluchem lub starszą osobą, powinieneś czuć się odpowiedzialny za taką osobę i nie lekceważyć żadnych problemów zdrowotnych. W praktyce oznacza to, że będziesz odwiedzać lekarza znacznie częściej.

To kwestia bardzo istotna szczególnie w przypadku młodych rodziców – na tym etapie często nie wiemy jeszcze, jakie symptomy u dzieci powinny nas niepokoić. Na wszelki wypadek powinniśmy zwrócić się do specjalisty z każdą kwestią, która tylko wzbudza nasze wątpliwości.

Regularne odwiedzanie lekarza może być istotne również ze względu na to, iż umożliwia sprawdzanie, czy dziecko rozwija się w pełni prawidłowo. Dla niewprawnego, rodzicielskiego oka niektóre objawy mogą nie być zbyt oczywiste.

Opieka nad seniorem często także związana jest z regularnym kontaktem z lekarzem. W tym przypadku najczęściej chodzi o odbieranie recept na leki, które są stale przyjmowane.

Jeśli jednak zauważasz, że stan starszej osoby znacząco się pogarsza w krótkim czasie lub zaczynają występować jakiekolwiek objawy chorobowe, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że dla osłabionego systemu odpornościowego nawet przeziębienie może stać się przyczyną nieprzyjemnych komplikacji.

Next Post

Jak wybrać opiekuna dla bliskiej osoby?

śr Wrz 21 , 2016
To naturalne, że małe dzieci od najmłodszych lat swojego życia potrzebują odpowiedniej opieki. Z czasem zdarza się, że specjalnej troski i uwagi zaczynają wymagać