Opiekunka a opiekun osób starszych w Niemczech

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to w ostatnim czasie bardzo popularne zajęcie zarobkowe. Wiele pań z Polski decyduje się z na wyjazd do Niemczech, by opiekować się tamtejszymi seniorami. Ich praca polega na pomocy osobom starszym w codziennych czynnościach, takich jak poranne zabiegi pielęgnacyjne, przygotowywanie posiłków, prowadzenie gospodarstwa domowego, porządki i zakupy.

Osoba, która planuje opiekować się danym seniorem, musi być w pełni zdrowa, dość sprawna fizycznie, wrażliwa i empatyczna. W kontekście pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech zazwyczaj mówi się o opiekunkach, ale czy opiekun osób starszych będzie dobrym zawodem również dla mężczyzny?

Opiekun osób starszych – pan czy pani?

Nie ma wątpliwości, że praca w opiece osób starszych w Niemczech jest mocno sfeminizowana i to właśnie panie są preferowane na to stanowisko. Nie ma jednak przeciwskazań, by mężczyzna także odnalazł się w tej roli.

Co ciekawe, coraz więcej ofert pracy w Niemczech w opiece jest skierowanych właśnie do płci męskiej. Choć by wykonywać pracę opiekuna trzeba wykazywać się cechami, które zazwyczaj przypisujemy paniom – wrażliwy na potrzeby, empatyczny i delikatny, to trzeba być również osobą sprawną fizycznie, by jak najlepiej pomagać w codziennych czynnościach osobom starszym. Warto zaznaczyć, że w pracy tej nie liczy się płeć, ale cechy charakteru.

Mężczyzna może być zatem tak samo dobrym kandydatem na opiekuna jak kobieta.

Zadania opiekuna osób starszych

Na czym polega praca opiekuna osób starszych w Niemczech? Opiekun będzie musiał opiekować się podopiecznym oraz pomagać mu w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Panowie, którzy radzą sobie ze sprzątaniem, praniem, gotowaniem i robieniem zakupów, jak najbardziej odnajdą się w roli opiekuna seniorów.

W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi fakt, że mężczyzna sprząta, pierze i gotuje we własnym domu, dlaczego więc nie miałby sprawdzić się w domu seniora? Takie umiejętności coraz częściej posiadają także panowie – i dobrze!

Zalety opiekuna osób starszych

Jakie są zalety mężczyzny jako opiekuna osób starszych? Z pewnością fakt, że mężczyźni są z reguły silniejsi od kobiet, co w przypadku opieki nad osobami starszymi ma znaczenie! Seniorzy często mają problemy ze zdrowiem i z poruszaniem się, dlatego też nierzadko konieczna jest pomoc w podnoszeniu seniora, transportowaniu go z łóżka na wózek inwalidzki i inne tego typu czynności. Silny mężczyzna na pewno lepiej poradzi sobie z takimi zadaniami niż kobieta..

Next Post

Gry komputerowe dla dzieci – wady i zalety

sob Sie 18 , 2018
Wychowanie dziecka nie jest łatwym zadaniem. W dzisiejszym świecie mogłoby wydawać się to ułatwione, dzięki dostępowi do nowoczesnych technologii, które zajmują maluchom czas. Jak się